عوارض آزاد راهی + بیمه شخص ثالث

عوارض آزاد راهی + بیمه شخص ثالث

توسط اخبار که در 15 تیر 1402

صدور بیمه شخص ثالث و لزوم پرداخت عوارض آزاد راهی

منوط شدن صدور ثالث به پرداخت عوارض بزرگراهی بدون زیرساخت های لازم به سردرگمی بیمه گذاران و شرکت های بیمه منجر می شود.

دبیر کل سندیکای بیمه گران با بیان اینکه منوط بودن صدور بیمه نامه ثالث به پرداخت عوارض بزرگراهی نیازمند بسترهای لازم است، تاکید کرد که سندیکا نامه ای به رئیس کل بیمه مرکزی ارسال کرده مبنی بر اینکه اجرای این بند قانونی مندرج در بودجه نیازمند زیرساخت ها و سامانه های لازم است که قبل از اجرا باید پیاده سازی شود.

انتخاب معصوم ضمیری مدیر عامل بیمه پاسارگاد به عنوان رئیس کمیسیون بیمه های زندگی

با انتخاب اعضای کمیسیون بیمه های زندگی، معصوم ضمیری مدیرعامل شرکت بیمه پاسارگاد به عنوان رئیس کمیسیون بیمه های زندگی سندیکای بیمه گران انتخاب شد .

همچنین اعضای کمیسیون را موسی رضایی میر قائد مدیرعامل بیمه البرز ، علیرضا هادی مدیر عامل بیمه زندگی باران، مهدی نوروزی مدیر عامل بیمه زندگی خاور میانه ، عباس اسلامی مدیرعامل بیمه زندگی کاریزما ، علیرضا حجتی عضو هیئت مدیره و معاون مدیرعامل بیمه کارآفرین وشیما آرا معاون فنی بیمه های زندگی بیمه سامان تشکیل می دهد.

گزارش ریسک نیوز، ابلاغیه بیمه مرکزی به شرکت های بیمه مبنی بر صدور ثالث درصورت پرداخت بدهی عوارض بزرگراهی و آزادراهی واکنش های مختلفی در پی داشته است.

گفتنی است این ابلاغیه پیرو عملیاتی شدن بند یک تبصره 8 قانون بودجه سال 1401 و اجرای بند یک تبصره 11 قانون بودجه سال 1402 بوده است.

سید محمد کریمی دبیر کل سندیکای بیمه گران در همین زمینه به ریسک نیوز گفت: حکمرانی شامل دولت، نهادها، بخش خصوصی و کلیه مجموعه های ارایه دهنده خدمات است و ما بر این اصل تاکید داریم که همه این اکوسیستم باید بهم کمک کنند.

وی در عین حال افزود: اما در متن قانون آمده خدمات بیمه ای و این خدمات زنجیره بزرگی از خدمت از جمله ارزیابی خسارت، پرداخت خسارت و … را شامل می شود که فقط یکی از آن فروش و صدور است.

کریمی عنوان کرد: شاید بهترین راهکار این بود که همراهی صنعت بیمه در این بخش جهت پرداخت عوارض آزادراهی در بخش خسارت باشد چرا که در زمان صدور ممکن است برای بیمه گذاران و اقشار مختلف جامعه برای خرید بیمه نامه تعلل ایجاد کند.

دبیر کل سندیکا در ادامه عنوان کرد: ازهمه مهمتر زیرساخت های این امر باید فراهم شود این در حالی است فعلا سامانه مشخصی برای این کار پیاده سازی نشده و بدون زیرساخت های الکترونیک اجرای این مساله ممکن است باعث سردرگمی و یا ابهام برای بیمه گذاران شود.

وی در ادامه با بیان اینکه سندیکا در جریان ابلاغ بخشنامه بیمه مرکزی به شرکت های بیمه نبوده و از طریق شرکتهای بیمه اطلاع یافته، گفت: در همین زمینه نامه ای به رئیس کل بیمه مرکزی ارسال کردیم مبنی بر اینکه تا آماده سازی زیرساختهای لازم مهلتی داده شود چرا که بدون وجود زیرساختها، شرکتهای بیمه و بیمه گذاران دچار سردرگمی می شوند.

دبیر کل سندیکا در پاسخ بدین سوال که آیا صنعت بیمه تعاملات لازم با نهادهای قانون گذار در این خصوص را ایجاد کرده گفت: این موضوع تازه ای نیست و سال گذشته نیز در بودجه این امر آمده بود امسال نیز سندیکا در این خصوص تعاملات لازم را با مجلس انجام داد اما نکته مورد تاکید ما این است که کمک به دستگاه های خدمت رسان از نظر ما مورد قبول است زیرا قانون این مساله را تاکید کرده و از سویی دستگاه های اجرائی مرتبط با این بند بودجه به هر حال موظف به اجرای مفاد قانون بودجه هستند اما مساله اصلی مورد تمرکز ما، نحوه اجرای این کار و بستر سازی لازم برای آن است.

این در حالی است که به گفته مجید مشعلچی قائم مقام بیمه مرکزی این شیوه نامه هفت ماه پیش تدوین و به شرکتهای بیمه ابلاغ شده است.

این شیوه نامه به امضا بهزاد پور رییس کل بیمه مرکزی و رستم قاسمی وزیر متوفی وزارت راه رسیده است.

ابلاغ پیاده سازی سرویس مفاصا حساب عوارض آزاد راهی :

دستورالعمل بیمه مرکزی و الزام آن در خصوص پیاده سازی رویه تسویه عوارض آزاد راهی برای صدور کد یکتا بیمه مرکزی بابت صدور بیمه شخص ثالث خودرو

پیاده سازی سرویس مفاصا حساب عوارض آزاد راهی

 

قانون وزارت راه و شهر سازی :

الزام قانونی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تسویه مبالغ آزاد راهی توسط شرکت های بیمه

وزارت راه و شهر سازی

وزارت راه و شهر سازی

منبع :

ریسک نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    ارتباط در واتس اپ

    teamBuilding

    پاسخ به 7 سوال کلیدی برای تیم سازی در صنعت بیمه